Innehåll

 

 

 

Jullunch 13.12

Innehåll

 

 

 

 

Blivande biljardsalen...

 

Innehåll

 

 

 

 

Min makalösa karriär

21 November 2019 kl. 18.00–21.00

PGA STOR EFTERFRÅGAN ARRANGERAS GILLEAFTONEN MED ANDERS WIKLÖF OCH STAFFAN BRUUN PÅ RESTAURANG BLUE PETER PÅ DRUMSÖ DIT 100 DELTAGARE RYMS MED.


BUSSTRANSPORT FRÅN HÅLLPLATSEN UTANFÖR KIASMA AVGÅR KL. 17.30, MEDDELA OM DU INTE ÅKER MED BUSSEN. EFTER MIDDAGEN INGEN GEMENSAM TRANSPORT.

 

Boken Murarens son som utkom i september handlar om Anders Wiklöfs makalösa livsresa från arbetarpojke och värsting i Mariehamn till en av Finlands rikaste män som firar födelsedag med Bill Clinton. Intervjuad av bokens författare Staffan Bruun berättar Wiklöf om karriären från bagarlärling och bilhandlare till dagens ställning som kommerseråd och ägare till Nordens största affärskoncern med bara en ägare. Av bara farten är han också en av Nordens största konstsamlare och en stor sponsor av idrott och kultur på Åland.

Middag kl. 19 à 47,00€, betalas på plats:

Räkskagen med citronvinägrett

Oxfilé med rödvinssmör och potatisgratäng

Kaffe/te

Måltidsdrycker ingår inte.

Vi utgår från att deltagarna stannar på middagen. Om du inte stannar, vänligen skriv detta i meddelandefältet vid anmälan!

 

Tillfälle att köpa boken Murarens son

Under Gilleaftonen på Blue Peter har du möjlighet att köpa boken om Anders Wiklöf, Murarens son, skriven av Staffan Bruun till priset 24€. Om du betalar kontant vänligen ha med jämna pengar! Kortbetalning ok.

 

 

ANMÄL DIG HÄR


Plats
BUSSTRANSPORT FRÅN KIASMA
Restaurang Blue Peter, HSK, Drumsö

Arrangör
Handelsgillet i Helsingfors

Anslagstavlan

Christian Borenius ny ordförande

Christian Borenius har valts till ordförande för Handelsgillets styrelse år 2020. Han valdes enhälligt vid föreningens valmöte torsdagen den 28 november. Borenius efterträder Johan Hjelt, som lett styrelsen fem år.Läs mera »
28.11.2019 kl. 19:05

Frihetsbrödernas julkonsert 14.12.2019

Manskören Frihetsbröderna håller sin Stämningsfulla Julkonsert den 14 december i Brändö kyrka klockan 17.30. Välkommen!Läs mera »
28.11.2019 kl. 11:55

Valberedningens förslag till valmötet 28.11.2019

Valberedningens förslag finns till påseende på kansliet fr.o.m. 19.11.2019.Läs mera »
19.11.2019 kl. 10:58

Betalning av måltid efter valmötet 28.11.2019

Deltagarna i valmötet på Hanken med ombedes betala in 38€ för mat &dryck till Gillets konto.Läs mera »
19.09.2019 kl. 11:07

Förskjutning av tidtabellen

Saneringen av restaurang- och klubblokaliteterna i Gillefastigheten blir färdig något senare än beräknat. Orsaken är att detaljplaneringen krävde mera tid än väntat. Det här innebär att Handelsgillet befinner sig i exil hela vårterminen och att all verksamhet sker på andra ställen. Enligt den tidigare tidtabellen skulle lokaliteterna vara inflyttningsklara före slutet av mars.Läs mera »
12.09.2019 kl. 10:41

Gårdsbyggnaden blir bolag

Handelsgillets extra föreningsmöte den 5 juni beslutade enhälligt att bolagisera föreningens fastighetsverksamhet, det vill säga gårdsbyggnaden och tomten på Kaserngatan 23, vilka i sin helhet ägs av Handelsgillet. Det sker genom att grunda Ömsesidiga Fastighets Ab Gillegården. Läs mera »
06.06.2019 kl. 13:08